Czyszczenie wind


13.03.2023

Winda to miejsce, które ma decydujący wpływ na pierwsze wrażenie. W biurach, centrach handlowych czy na parkingach wielopoziomowych – zaraz za strefą wejścia – jest pierwszym punktem kontaktowym lub po prostu wizytówką budynku. Z czyszczeniem regularnym wind wiążą się jednak pewne problemy. Przygotowaliśmy 10 wskazówek, w tym również odpowiednie rekomendacje produktów.

👉 1.Najlepiej użyć odkurzacza bezprzewodowego (np. Monovac BeFree). W okolicy wind nie zawsze są gniazdka elektryczne.

👉 2. Należy dopasować ssawkę do podłogi: jeśli w windzie ułożone są wykładziny dywanowe, specjalna końcówka do szczotkowania z odsysaniem (np. ssawka Picojet C lub ssawka Turbo 28) zapewni większą czystość i efektywność odkurzania niż ssawka konwencjonalna.

👉 3. Do czyszczenia profilu drzwi windy („szczelin”) zalecamy użycie ssawki szczelinowej. Przy schylaniu się należy zachować ergonomiczną postawę: schylać się z wyprostowanymi plecami, przyklęknąć na podłodze na jedno kolano i unikać pochylania się do przodu w zgarbionej pozycji.

👉 4. W przypadku gładkiej wykładziny podłogowej (PCW, kauczuk) do usuwania luźnych zabrudzeń idealnie sprawdza się wycieranie wiążące kurz (np. ściereczkami do kurzu Masslinn 2000). Wycieranie na mokro wodą ze środkiem czyszczącym (np. Wetrok Granufloor i mop Microbrush) zalecamy tylko w przypadku przywartych zabrudzeń. Praktyczne rozwiązanie problemu: pad melaminowy w kilka sekund usuwa czarne ślady podeszew. Pad melaminowy nie nadaje się do wykładzin podłogowych wykonanych z kauczuku lub powlekanych.

👉 5. Gumę do żucia przyklejoną do ścian lub podłogi najłatwiej usuwa się sprayem zamrażającym (jak np. Karpfrost). Do innych specyficznych plam zalecamy wywabiacz (np. Karpotek).

👉 6. Drzwi i ściany kabiny najlepiej czyścić ściereczką z mikrofibry z dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego. (np. Wetrok Brilant). Jeśli ściany są porysowane długopisem lub pokryte mocno tłustymi śladami palców, dodatkowo pomoże pad melaminowy. Ważne: Pad melaminowy nadaje się tylko do powierzchni gładkich i odpornych na ścieranie.

👉 7. NIGDY nie należy rozpylać środka do czyszczenia szkła (np. Wetrok Brilant) bezpośrednio na powierzchnię lustra lub szkła, tylko zawsze na ściereczkę z mikrofibry (aby uniknąć uszkodzenia znajdujących się w pobliżu materiałów, takich jak drewniane ramy itp.)

👉 8. Należy przestrzegać częstotliwości czyszczenia zaplanowanej w harmonogramie sprzątania. Częstotliwość czyszczenia jest określona na podstawie pożądanego efektu wizualnego (prestiż), specyficznego dla danego obiektu niezbędnego poziomu higieny (bezpieczeństwo) oraz frekwencji w obiekcie. W razie potrzeby oprócz konwencjonalnego czyszczenia regularnego należy zaplanować codzienne czyszczenie kontrolne.

👉 9. W przypadku epidemii, pandemii lub w środowisku o podwyższonych wymaganiach higienicznych oprócz czyszczenia regularnego zalecana jest regularna dezynfekcja punktów dotyku: przycisków przywołania („guzik”), tablic zewnętrznych i wewnętrznych, poręczy itd. Najlepiej nadają się do tego celu jednorazowe chusteczki do dezynfekcji na bazie alkoholu (np. Hospisept). Jednorazowe chusteczki dezynfekujące są idealne do miejsc, gdzie niewskazane jest spryskiwanie (niebezpieczeństwo związane z aerozolami w zbyt ciasnej przestrzeni / niebezpieczeństwo zawilgocenia elektroniki).

👉 10. Kontrole wizualne są bardzo ważne. Dlatego zawsze – nawet podczas czyszczenia regularnego – należy poświęcić czas na szybkie sprawdzenie sufitu (pajęczyny) i lamp (kurz).